ANASAYFA      BELDEMİZ CANLI YAYIN RESİMLERİMİZ KURUMLARIMIZ
 

Tavaş Su kaynağımızın yakınındaki tarihi yerleşim merkezindeki kalıntılar.

Altınlı dere harebelerinde bulunan mağaralardan görünümler

Çatal Mağaranın içerisinde ilk insanların izlerini taşıyan değişik şekiller var bu izler mağaranın doğal olmadığı kayanın içi oyularak yapıldığını gösteriyor.

Tavaş Su kaynağımızın yakınındaki tarihi yerleşim merkezindeki kalıntılar.

Sıra mağaralar diyede bilinen Kasabamızın doğusundaki tarihi kalıntılar

Büyük mağara Kasabamızın doğusunda bulunur.Ürkütücü görünümü ile bizleri tarihin ilk yıllarına götürüyor.

Büyük Mağaranın içi yaklaşık 480 metrekaredir.Ayrıca mağaranın girişte sol tarafında ayrı bir tünel bulunmakta Arkadaşlarla biraz ilerledik ama içi karanlık olduğu için ve bilinmeyen bir yer olduğu için geri dönmek zorunda kaldık.

 

 

Tarihte birçok medeniyete evsahipliği yapmış olan şirin beldemizi gezip görmenizi öneriyoruz.

   KESMETEPENİN TARİHİ GELİŞİMİ

 

        Beldemizin tarihi M.Ö 4000 yıllarına kadar uzanmaktadır.. Kasabamızın yakın tarihine baktığımızda: Beldemizi MUSUL TELAFER BAYATLARI' Kurmuştur..BAYAT aşireti geniş bir TÜRKMEN oymağıdır.Kasabamızın eski adı “Mehmanlı” dır bu ad Misafir seven anlamına gelen ''Mihman'' kelimesinden türemiştir. Köyümüz bu aşiret mensuplarınca Telafer iyaziye nahiyesinden gelen BAYAT TÜRKMENLERİNCE 300 yıl önce kurulmuştur.Günümüzde Bayat aşiretine mensup insanlar ikamet etmektedirler.Ermeni köylerine Osmanlı tarafından Türkmen ve Kürt aşiretleri iskan edilmiştir.Köyümüzde bu köylerden birsidir.Hala köyümüzde ailesinin bir kolu Ermeni asıllı olan kişilerde yaşamaktadır.Bilinen İlk yerleşenlerin hala kasabamızda yaşayan Soyismi ŞAHİN ve YILDIRIM olan kabiliyedir.BAYAT aşiretinin çoğunluğu Sünni İslam anlayışında olsada geçmişi Bektaşilik olan bir aşirettir. .

    Şuan kasabamızın bulunduğu tepecikte.Roma devrine ait birçok anıt mezar vb.tarihi yerler bulunmaktadır.yazılı kaynakların da bulunduğu bu tarihi mekanlar ya tuvalet kuyusuna dönüşmüş yada üzeri doldurularak ev yapılmıştır.

Kasabamız da kazmayı nereye vursanız tarih çıkıyor ama maalesef bu tarihi zenginlikler araştırma olmadığından pek tanınmıyor ..

Çatal mağara M.Ö 4000 yıllarına uzanan tarihi geçmişi ile kasabamızın doğusunda bulunuyor Beldemizin  her evinde görülebilir büyüklüktedir.Çocukluğumuzda içerisindeki duvarda kadın heykeli kabartmasının olduğunu hatırlıyorum ama maalesef bu gitmemde o heykelin yerinde kesilerek alındığını gördüm.halkımızda tarihi değer yargısı oluşmadığından bu güzelim yer define avcılarının cirit oynadığı bir yer haline gelmiş,

Tavaş sit alanı Tavaş piknik alanının hemen güneyinde bulunuyor bu sit alanında çeşitli devirlere ait tarihi kalıntılar vardır..Sit alanı Nihayet koruma altına alınmak amacıyla  telörgülerle çevriliyor...