ANASAYFA      CANLI YAYIN KURUMLARIMIZ RESİMLERİMİZ TARİHÇEMİZ

  Yaz aylarında beldemizin nüfus yoğunluğu çok artmaktadır. Gurbetçilerimiz ve belde dışında yaşayan hemşehrilerimiz tatillerini beldemizde geçirirler.Çünkü beldemizde bir tatil merkezini aratmayacak kadar güzellikler vardır.

  Kesmetepe de yeşil doğanın bütün tonlarını görebilirsiniz .Resimde de gördüğünüz gibi Cenneti andıracak güzelliği ile çevre il ve  ilçelerdeki piknikçilerin uğrak merkezi olmuştur.

 

 Beldemizin en eski esnaflarından İbiş Amcanın dükkanı ve üzerindeki kamelya beldemize ayrı bir güzellik katıyor.

 

   Düğün ve nişan törenlerine tüm belde halkı katılır. Düğünler genelde orkestra ve davul zurna eşliğinde yapılır.  Kadın erkek birlikte halay tutarlar. Evlenen gençlerin büyük bölümü kendi yuvalarını kurar ve baba evinden ayrılırlar.

   Beldemizde insan ilişkileri son derece sıcaktır.Kan davası yoktur. Belediye seçimlerin de bile bu sıcak ilişkileri bozulmaz.Cenazelerde imece usulu yardımlaşma görülür.

   Beldemiz arazilerinin tamamında sulu tarım yapıldığından hemen hemen her tarla başında sondaj bulunmaktadır.Sontaj kuyularında çıkan su sağlıklıdır .Beldemize yakın kuyularda  içme suyu olarakta kullanılmaktadır.

 

 

Kesmetepe Beldesi,Adıyaman İl merkezine 80 km, Besni ilçe merkezine ise 35.km'lik mesafede bulunmaktadır.İlk kuruluşunda 10-15 hane olduğu rivayet edilen beldemiz, bugün yaklaşık olarak 700 hane ile  büyük yerleşim birimi olma özelliği gösterir.Ayrıca beldemiz,1992 yılında  İncearaplar köyü ve  doğusundaki Çakmak mezrası ile  birleşerek Belediye olmuş ve Besni İlçesinin sayılı beldeleri arasına girmiştir.

 

DOĞAL DURUMU:Yerleşim olarak,Küçük çukurova diyede bilinen Keysun Ovasının güney kesiminde taşlık ve verimsiz arazi üzerine kurulmuştur.Beldemiz de Akdeniz ikliminin etkisi görülür. Kışları soğuk ve yağışlı, yazları ise sıcak ve kurak geçer.İlkbahar ve yaz aylarında çevreye bakıldığında ovada yeşilin hakim olduğu görülür ama maalesef dağlarda ağaçlık ve ormanlık alan görmek mümkün değildir.Sadece beldemizin güney taraflarında özel yetiştirilmiş Antepfıstığı ve badem ağaçları görülmektedir.

SOSYAL-KÜLTÜREL DURUMU:

    Türk-Kürt kardeşliğinin en güzel örneklerinin yaşandığı  beldemiz halkının çoğunluğu Türkçe Konuşmaktadır. Bazı mahallelerimizde Kürtçe de  yer yer konuşulur.Halkımız gelenek ve göreneklerine bağlıdır.                                                        Beldemizde Alevi kültürü de kendini hissettirmektedir..Alevi  nufusun ağırlığı İncearaplar mahallesinde yaşamaktadır.

Beldemizin birisi İncearaplar da olmak üzere iki tane camisi vardır.                                                                        Dini ve Mili Bayramlar birlik ve beraberlik açısından ayrı bir öneme sahiptir.Dini  bayramlar kabir ziyareti ile başlar, daha sonra bayramdan önce vefat edenlerin yakınları tek tek ziyaret edilerek acıları paylaşılır ve bayramlaşılır 

 

SİYASİ YAPI:Kesmetepe halkı genel olarak Feodal bir yapıya sahiptir.Seçimlerde kabiliyecilik esasları hakimdir.Aile büyükleri kimi Belirlediyse oylar o kişiye veya partiye verilir. Ama yeni yetişen gençlerimiz bu Feodal yapıyı kırıp çağdaş yaşamın tüm gereklerini yerine getirmeye çalışırlar.
     Kasabamız da hergeçen gün, Mustafa Kemal'in Devrimleri ışığında:Çoğulcu demokrasi,.İnsan hak ve hürriyetlerine saygılı,birarada yaşamı savunan gençlerimizin sayısı artmaktadır.

EKONOMİK DURUM: ;

  Beldemizin ekonomisi tarıma dayanmaktadır. Halkın büyük çoğunluğu bizzat tarımla uğraşmaktadır.Ekili alanların çoğunda pamuk yetiştirilir.Pamuğun yanında:tahıl,kavun,karpuz,ve bazı yüksek kesimlerde yer yer Antepfıstığı da görülür. 

 

 Beldemizde tüm sosyal ihtayaçların  hepsi karşılanır.Beldemizde: 10 tane bakkal dükkanı,3  kıraathane,2 birikethane,3 çırçır fabrikası,1 petrol akaryakıt istasyonu,2 tane  demirdoğrama atölyesi ,1 tane mobilyacı,2 tane kasap ve 2 tane de fırın bulunmaktadır.

BABA İNTERNET CAFE

 Kesmetepe de Bir adet internet cafe bulunmaktadır.Baba internet Cafe, Gençlerimiz sanal alemdeki ihtiyaçlarına cevap vermektedir.

 

    Beldemizde azda olsa binek hayvanlarına rastlanmaktadır.Daha önceleri binek hayvanı olarak kullanılan at,eşek gibi hayvanlar  yerini motorsiklet vb taşıtlara bırakmıştır.

 Beldemizde bazı ailelerin geçim kaynağı hayvancılıktır .Küçükbaş hayvancılık olarak keçi ve koyun yetiştirilir ama küçükbaş hayvan sayısı her geçen gün azalmaktadır

 Halkımız daha kolay ve ekonomik olduğu için Büyükbaş (inek) yetiştirmektedir.  Beldemizde çevre il ve ilçelere süt satışı yapılmaktadır

Sebze ihtiyaçlarımızı kendimiz karşılarız herevin bostanı vardır bostanlarda hertürlü sebze yetiştirilir.Özellikle Domates Keysun ovasında her tarlada yetişir.