ANASAYFA BELDEMİZ BAŞKANLARIMIZ MECLİSİMİZ KURUMLAR NOSTALJİ GALERİ VİDEOLAR PROJELER
ZİYARETÇİ TRAFİĞİ
» Bugün Gelen 27
» Toplam Ziyaretçi 1088300

İSOPAK SU ARITMA

KÖŞE YAZARLARIMIZ:

             
    
       Mehmet KORKMAZ
     MEHMANLI'YI ÖZLEDİM:
 

FOTO ALBÜM ARŞİVLERİ

MEZARLIK ZİYARETİ:

BELDEMİZ

KESMETEPE BESNİ ADIYAMAN

Kesmetepe Beldesi,Adıyaman İl merkezine 80 km, Besni ilçe merkezine ise 35.km'lik mesafede bulunmaktadır.İlk kuruluşunda 10-15 hane olduğu rivayet edilen beldemiz, bugün yaklaşık olarak 700 hane ile  büyük yerleşim birimi olma özelliği gösterir.Ayrıca beldemiz,1992 yılında  İncearaplar köyü ve  doğusundaki Çakmak mezrası ile  birleşerek Belediye olmuş ve Besni İlçesinin sayılı beldeleri arasına girmiştir.

 

DOĞAL DURUMU:Yerleşim olarak,Küçük çukurova diyede bilinen Keysun Ovasının güney kesiminde taşlık ve verimsiz arazi üzerine kurulmuştur.Beldemiz de Akdeniz ikliminin etkisi görülür. Kışları soğuk ve yağışlı, yazları ise sıcak ve kurak geçer.İlkbahar ve yaz aylarında çevreye bakıldığında ovada yeşilin hakim olduğu görülür ama maalesef dağlarda ağaçlık ve ormanlık alan görmek mümkün değildir.Sadece beldemizin güney taraflarında özel yetiştirilmiş Antepfıstığı ve badem ağaçları görülmektedir.

SOSYAL-KÜLTÜREL DURUMU:

    Türk-Kürt kardeşliğinin en güzel örneklerinin yaşandığı  beldemiz halkının çoğunluğu Türkçe Konuşmaktadır. Bazı mahallelerimizde Kürtçe de  yer yer konuşulur.Halkımız gelenek ve göreneklerine bağlıdır. Beldemizde Alevi kültürü de kendini hissettirmektedir..Alevi  nufusun ağırlığı İncearaplar mahallesinde yaşamaktadır.

Beldemizin birisi İncearaplar da olmak üzere iki tane camisi vardır.   Dini ve Mili Bayramlar birlik ve beraberlik açısından ayrı bir öneme sahiptir.Dini  bayramlar kabir ziyareti ile başlar, daha sonra bayramdan önce vefat edenlerin yakınları tek tek ziyaret edilerek acıları paylaşılır ve bayramlaşılır

 

 

BELEDİYE BASKANIMIZ

SİTE İÇİNDE ARAMA:


Gelişmiş Arama

ANKET

Websayfamızın haber güncelliğini değerlendir.

Tüm Anketler

DÜĞÜN NİŞAN ALBÜMLERİ